پیچ قفلی و انواع مختلف آن

پیچ و مهره های مقاوم در برابر لرزش معمولاً هنگام ساخت تجهیزات سنگین ، تعمیر کامیون و سایر کاربردهایی که مهره ها و پیچ و مهره های قدیمی در برابر وظیفه ایستادگی نمی کنند ، استفاده می شود.

آنچه باعث محبوبیت پیچ قفلی در کاربردهای اتصال دهنده های سنگین می شود این است که به عنوان یک اتصال دائمی طراحی شده است که در برابر لرزش مقاوم است. پس از نصب ، مانند پیچ و مهره های معمولی شل نمی شود. پیچ های قفلی جایگزین قابل اعتمادی برای جوشکاری هستند و نصب آنها سریعتر و کارآمدتر است. علاوه بر این ، از پیچ قفلی می توان تقریباً در هر کاربردی استفاده کرد که در آن شما به یک اتصال دهنده مقاوم در برابر لرزش مانند کامیون و تریلر ، خودرو ، راه آهن ، کشاورزی ، معدن و نفت و گاز نیاز دارید.

تولد پیچ قفلی

اولین اتصال دهنده های قفل دار در سال 1950 توسط لوئیس سی هاک ثبت اختراع شد ، وی این پیچ و مهره ها را برای نیروی دریایی ایالات متحده و صنعت راه آهن در سال 1944 به عنوان ابزاری برای غلبه بر مشکل شل شدن پیچ و مهره ها به دلیل لرزش تولید کرد. برند این اتصال دهنده ها توسط سیستم اتصال الکوا با نام Huck Bolts ثبت شدند.

در حالی که پیچ و مهره های معمولی با استفاده از مهره تنظیم می شوند ، پیچ قفلی با استفاده از یک طوق دائمی تنظیم می شود که در اطراف یک گیره شیاردار قرار می گیرد. طوق در یک حفره از قبل سوراخ شده قرار می گیرد و با محکم شدن طوق ، آن را فشار داده و مجبور می کنند داخل شیارهای گیره قرار گیرد تا طوق را جابجا کند. نتیجه یک اتصال مستقیم فلز به فلز است که ارتعاش عرضی را از بین می برد و مقاومت کششی و برشی زیادی را ایجاد می کند.

پیچ های قفلی دارای تعدادی ویژگی است که باعث می شود در موارد مختلف مورد استفاده قرار گیرند:

جایگزینی برای پیچ و مهره ها: زیرا پیچ های قفلی اتصال دائمی ایجاد می کند که برخلاف پیچ و مهره های معمولی با گذشت زمان شل نمی شود.

مقاومت در برابر لرزش بالا: پیچ قفلی برای مقابله با شل شدن پیچ و مهره های معمولی در واگن های ریلی ، کشتی ها و تجهیزات سنگین ساخته شده است. مهره های معمولی باید دوباره محکم شوند ، که این امر مسائل ایمنی و نگهداری را ایجاد می کند که توسط پیچ قفلی حل می شود.

اتصال دائمی: پیچ قفلی هاک یک اتصال دائمی و با مقاومت بالا تشکیل می دهد. در حقیقت ، پیچ قفلی آزمایش شده است تا 10-20 درصد مقاومت کششی بالاتر از پیچ و مهره های معمولی داشته باشد.

نصب ساده: نصب پیچ قفلی هاک آسان است. ابزارهای بستن هاک معمولاً هیدرولیکی ، پنوماتیک یا باتری دارند و با اندازه طوق همسان می شوند ، بنابراین شما به راحتی می توانید ابزار را تنظیم کنید و طوق را عوض کنید که نیاز به آموزش خاصی ندارد.

نصب با سرعت بالا: از آنجا که نصب بسیار ساده است باعث کوتاه شدن زمان نصب می شود. نصب پیچ قفلی هاک معمولاً 25-50 درصد سریعتر از نصب پیچ و مهره معمولی است ، حتی در هنگام استفاده از ابزار قدرت!

انواع پیچ و مهره های هاک:

سه نوع طرح اصلی پیچ و مهره هاک وجود دارد که هر کدام مزایای خاص خود را برای کاربردهای خاص دارند:

1-پیچ های قفلی با پینتیل بیشترین استفاده را دارد. این پیچ و مهره ها دارای نقطه شکست در پین هستند که پس از اتمام نصب از یکدیگر جدا می شوند. سپس پین اضافی توسط ابزار Lockbolt خارج شده یا جمع می شود.

چهار نوع متداول پیچ و مهره هاک با پینتیل وجود دارد: Huck C6L ، Magna-Grip ، Huck C50L و Huck HP8. طول پیچ ها در انواع مختلف وجود دارد ، اما بیشترین قطر آن از 3/16-1 3/8 اینچ است. شکل های مختلف سر نیز وجود دارد ، از جمله سرهای گرد و خمیده ، و پیچ و مهره ها از مواد مختلف با پوشش های مختلف ساخته شده اند.

2- پیچ قفلی بدون پینتیل ، همانطور که از نامش پیداست ، با یک گیره طراحی شده است که هیچ نقطه شکست و هیچ فلز باقیمانده برای جدا کردن ندارد. نصب بدون زحمت برای از بین بردن پینتیل باعث می شود خستگی اپراتور کمتر شود. علاوه بر این ، زمان نصب سریعتر است و هیچ فلزی در معرض از بین بردن و خوردگی قرار نمی گیرد.

پیچ قفلی بدون پینتیل به طور معمول در ابعادی از 3 / 16-7 / 8 اینچ قطر دارند و دارای سرهای گرد یا خمیده هستند. اندازه های متریک نیز موجود است. انواع متداول پیچ قفلی بدون پینتیل شامل Huck-Spin® (که دارای سه نوع اصلی ، Huck-Spin® 2 و Huck-Spin® 3) ، Bobtail® و Bobtail® 2 و Snap است.

3- این پیچ و مهره ها به طور خاص برای جلوگیری از ترک خوردگی و کشش در هنگام استفاده با مواد نرم یا کامپوزیت طراحی شده اند و دارای مقاومت برشی بالا هستند. آنها همچنین با استفاده از فشار ثابت برای جلوگیری از خرد شدن قطعه کار نصب می شوند.

پیچ های هاک پانل تقویت شده عموماً در قطرهای 3/8 اینچی موجود است. آنها در انواع مختلفی از مواد ، رنگ ها و پوشش ها ارائه می شوند و شکل ها و قطرهای سر متناسب با کاربردهای مختلف متفاوت است. Hucktainer® و Hucktainer MC® متداول ترین انواع پیچ های هاک پانل تقویت شده هستند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.