پاک کردن زنگ زدگی از پیچ و مهره

پاک کردن زنگ زدگی تجهیزات می تواند یک معضل جدی برای هر تولیدکننده یا مصرف کننده کالای صنعتی از جمله پیچ و مهره ها باشد. از بین بردن زنگ زدگی اتصال دهنده ها نیز کار آسانی نیست. تا زمانی که آهن به طور خاص با مواد مقاوم در برابر زنگ زدگی آغشته نشود، تقریباً همه اجزای آن در معرض زنگ زدگی هستند، به ویژه در شرایط خاص محیطی که ممکن است این اتفاق را تسریع می کند. اگرچه هر نوع زنگ زدگی به وضوح قابل تشخیص نیست، اما زنگ زدگی باعث نقص در عملکرد یک قسمت شده و سرانجام با گذشت زمان آن قسمت از کار می افتد.

زنگ زدگی به تشکیل اکسیدهای آهن در فلزات و آلیاژهای مبتنی بر آهن گفته می شود، اما ممکن است فلزات دیگر نیز با زنگ زدگی مواجه شوند. ترکیب آب و اکسیژن باعث می شود که این اکسیدهای آهن یک پوشش سفت و غیر واکنش پذیر در امتداد سطح فلز ایجاد کنند. با شروع ورقه ورقه شدن قطعات زنگ زده از فلز ، سطح بیشتری در معرض این اتفاق قرار می گیرد و زنگ زدگی ادامه می یابد تا زمانی که تمام اکسیژن ، آب و دی اکسید کربن ماده مصرف شود. در مورد اتصال دهنده ها ، مانند پیچ و مهره، زنگ زدگی می تواند منجر به خراب شدن یک قطعه بزرگتر یا کل دستگاه شود، به همین دلیل رسیدگی به مشکلات زنگ زدگی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

اگر اتصال دهنده ها به مدت طولانی در معرض رطوبت قرار بگیرند ، خیلی زود شروع به زنگ زدن می کنند. اتصال دهنده هایی در اجزای خودرو ، کشتی ها و حتی لوازم خانگی که در فضای باز استفاده می شوند نیز در معرض رطوبت زیادی قرار دارند که می تواند عملکرد دستگاه هایی را که در آن اتصال دهنده ها قرار دارد، کاهش دهد. جدا کردن اتصال دهنده زنگ زده ممکن است دشوار باشد، به خصوص اگر رزوه ها زنگ زده باشند و یا سر اتصال دهنده در اثر زنگ زدگی از بین رفته باشد، در این صورت گرفتن آنها با آچار یا پیچ گوشتی سخت می شود. چندین راه برای پاک کردن اتصال دهنده های زنگ زده وجود دارد ، از جمله:

روانکاری: روان کننده های تجاری و صنعتی اغلب می توانند به قسمت های مختلف اتصال دهنده نفوذ کنند، که ابزارها به آنها دسترسی ندارند. استفاده از روانکار در اتصال دهنده و ضربه زدن به سر آن با چکش، می تواند به نفوذ روان کننده در اتصالات کمک کند و آن را به اندازه کافی شل کند تا از قطعه جدا شود.

برش: اگر یك اتصال دهنده به شدت زنگ زده باشد بطوریکه نتوانیم آن را از قطعه جدا کنیم، برش دادن آن می تواند تنها گزینه باشد، حتی اگر آن اتصال دهنده غیرقابل استفاده بشود. برای برش می توان از تجهیزات مختلف مانند قیچی صنعتی استفاده کرد تا به طور دائمی اتصال دهنده زنگ زده را جدا کرد.

مشعل: یکی دیگر از روش ها برای جدا اتصال دهنده زنگ زده، استفاده از مشعل با حرارت متوسط تا کم است. استفاده از گرمای کافی باعث می شود اتصال دهنده به اندازه کافی باز شود تا شل شود. با این حال، باید در استفاده از مشعل دقت کرد، زیرا برخی از روان کننده ها قابل اشتعال هستند و اتصال دهنده های آغشته به روان کننده ممکن است شعله ور شوند.

چگونه زنگ زدگی را از اتصال دهنده ها پاک کنیم

در حالی که می توان اتصال دهنده زنگ زده را تعویض کرد ولی در بعضی از موارد، اتصال دهنده های قدیمی یا خاص را نمی توان تعویض كرد. پاک کردن اتصال دهنده های زنگ زده و نصب مجدد آن می تواند یک روش مقرون به صرفه برای مصرف کنندگان باشد. روش های زیادی برای از بین بردن زنگ زدگی وجود دارد که هرکدام در جای خود مفید هستند. برخی از روش های رایج عبارتند از:

سمباده زدن: پس از باز کردن یک اتصال دهنده زنگ زده، سمباده زدن آن با کاغذ سنباده ریز یا پشم استیل راهی ساده برای از بین بردن زنگ زدگی است. این روش هم ساده و هم ارزان است، اما می تواند وقت گیر باشد و اغلب برای استفاده مجدد از اتصال دهنده به روانکار نیاز دارد.

هیدروژن پراکسید: از پراکسید هیدروژن نیز می توان برای از بین بردن زنگ زدگی های روی سطح اتصال دهنده ها استفاده کرد. در این روش لازم است پس از باز کردن اتصال دهنده، برای تمیز کردن رزوه ها و ساقه از یک برس استفاده کرد. پراکسید هیدروژن نیز یک روش نسبتاً ارزان برای پاک کردن زنگ زدگی است.

رنگ آمیزی مجدد: می توان از پوشش ها برای جلوگیری از گسترش زنگ زدگی استفاده کرد. پس از پاک کردن زنگ زدگی از یک منطقه خاص از یک قطعه فلزی، رنگ آمیزی آن سطح می تواند به محافظت از فلز در برابر اثرات محیطی مانند رطوبت کمک کند. به طور مشابه، یک پوشش روغنی یا مومی می تواند اثرات مشابهی داشته باشد.

پاک کننده های زنگ زدگی: انواع مختلف پاک کننده ها برای زنگ زدگی وجود دارد که اکثر آنها از حل کننده ای مانند اسید اگزالیک استفاده می کنند که با اکسید آهن واکنش شیمیایی داده و آن را از سطح اتصال دهنده جدا می کند. قطعات زنگ زده را می توان در محلول پاک کننده های زنگ زدگی غوطه ور کرد و یا خیساند. اما باید توجه داشت که توصیه های ایمنی سازنده باید جدی گرفته شود، زیرا ممکن است در صورت استفاده نادرست از این پاک کننده ها باعث آسیب رسیدن به اتصال دهنده شود.

اهوراپیچ با تولید انواع پیچ و مهره آماده همکاری در زمینه‌های مختلف است. برای خرید پیچ و مهره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.