انواع پیچ و مهره

پیچ نوعی بست متشکل از یک سر و یک ستون استوانه‌ای با رزوه خارجی است که برای بسته شدن و متصل کردن دو سطح از سوراخ باید با یک مهره به آن بسته شود. به این نوع اتصال، اتصال پیچی می‌گویند. اگر مهره از پیچ باز شود، دو سطح را می توان از هم جدا کرد، بنابراین اتصال پیچی یک اتصال جداشدنی است. انواع پیچ و مهره وجود دارند که در این مقاله به اختصار به برخی از آنها می‌پردازیم.

انواع پیچ و مهره ها از ملزومات صنعتی ضروری در زندگی روزمره هستند: پیچ و مهره‌های کوچک برای دوربین‌ها، عینک‌ها، ساعت‌ها، لوازم الکترونیکی و …؛ پیچ های عمومی برای تلویزیون، محصولات الکتریکی، آلات موسیقی، مبلمان و …؛ پیچ‌های بزرگ برای مهندسی، ساخت و ساز و پل‌ها و برای تجهیزات حمل و نقل، هواپیما، اتومبیل و … از پیچ‌های بزرگ و کوچک استفاده می شود. پیچ و مهره ها وظایف مهمی در صنعت دارند، از این رو تا زمانی که صنعت وجود دارد، عملکرد پیچ ها همیشه مهم خواهد بود.

پیچ‌ها انواع مختلفی دارند، چه پیچ‌های بسیار کوچک برای شیشه‌ها و چه پیچ‌های بزرگ برای تجهیزات سنگین مهندسی برق در مقیاس بزرگ! هدف اصلی استفاده از محصولات صنعتی باکیفیت بدست آوردن محصول پایدار است از این رو استفاده از اتصال دهنده‌های باکیفیت و محکم می‌توانند تا حد زیادی دوام محصول تولیدی را تضمین کنند. پیچ‌ها یک محصول با تولید انبوه هستند، نه آثار هنری دست ساز! در تولید انبوه، هدف دستیابی به کیفیت بالا و پایدار و قیمت‌های مناسب برای تامین مصرف‌کنندگان است.

رزوه، (نام انگلیسی: screw thread) قسمتی برآمده مارپیچ و پیوسته با سطح مقطع مشخص که روی سطح بدنه استوانه‌ای یا مخروطی شکل ایجاد می‌شود. رزوه‌ها براساس شکل بدنه خود به رشته‌های استوانه‌ای و رشته‌های مخروطی تقسیم می شوند. با توجه به موقعیتی که رزوه‌ها بر روی بدنه دارند به رزوه‌های خارجی و داخلی و براساس شکل مقطع (نوع دندان) به رزوه‌های مثلثی، مستطیلی، ذوزنقه‌ای و زیگزاگی تقسیم می‌شوند. با توجه به جهت مارپیچ، آنها به رزوه‌های چپ گرد و راست گرد تقسیم می‌شوند که به طور کلی رزوه‌های راست گرد بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین با توجه به اندازه دندانه‌ها، رزوه‌ها به دو دسته درشت و ریز تقسیم می‌شوند.

مهره، وسیله‌ای است که به پیچ بسته می‌شود و به جرئت می‌توان گفت که از ترکیب پیچ و مهره در تمامی ماشین‌آلات ساخت و تولید استفاده شده است. مهره‌ها انواع مختلفی دارند. مهره‌ها با توجه به ترکیبات سازنده آن به فولاد کربن، فولاد ضد زنگ و انواع دیگر تقسیم می‌شوند. مهره‌ها از نظر استاندارد نیز به دسته‌های مختلف تقسیم می‌شوند. به طور کلی، استاندارد آلمانی با M (مانند M8، M16) و سیستمهای آمریکایی و بریتانیایی با علامت کسر یا # نشان داده می شوند (مانند 8#، 10#، 1.4).

مهره قسمتی است که تجهیزات مکانیکی را محکم به هم متصل می‌کند. فقط می‌توان آن را از طریق رزوه داخلی با پیچی که مشخصات مشابه با آن را دارد متصل کرد. به عنوان مثال، مهره M4-0.7 را فقط می توان به پیچ M4-0.7 متصل کرد (برای مهره، M4 به این معناست که قطر داخلی مهره حدود 4 میلی متر است و0.7 به این معناست که فاصله بین دو رزوه 0.7 میلیمتر است)؛ همین امر در مورد محصولات آمریکایی نیز صادق است، به عنوان مثال، مهره 1.4-20 را فقط می توان با پیچ 1.4-20 مطابقت داد.

دسته‌بندی انواع پیچ و مهره ها

دسته‌های اصلی شامل پیچ های معمولی، پیچ های خودکار و پیچ های انبساط هستند. پیچ شش گوش همانطور که از نام آن پیداست، یک اتصال‌دهنده رزوه‌ای نر با سر شش ضلعی است که برای چرخاندن با آچار طراحی شده است. با توجه به استاندارد ASME B18.2.1، ارتفاع سر و تحمل طول بدنه پیچ شش گوش کوچکتر از پیچ شش گوش معمولی است.

پیچ درپوش سوکت که به عنوان پیچ سر سوکت یا پیچ آلن نیز شناخته می شود، پیچی با سوراخ داخلی شش ضلعی روی سر است که تنها پس از قرار دادن آچار شش گوش یا آلن می‌توان آن را بست یا باز کرد. متداول‌‎ترین پیچ‌های سر سوکت شش گوش، پیچ‌های سر استوانه‌ای هستند. طراحی سوراخ متقابل اجازه می‌دهد تا سر پیچ بدون قرار گرفتن در سطح جسم ثابت بچرخد، بنابراین بیشتر در مکان‌هایی استفاده می‌شود که سطح آن کوچک است و استفاده از آچارهای سنتی ممکن نیست.

پیچ معمولی

پیچ ابزاری است که از اصول فیزیکی و ریاضی چرخش دایره‌ای و نیروی اصطکاک برای بستن و نگهداشتن اجسام استفاده می‌کند. پیچ یک اصطلاح رایج برای اتصال دهنده‌ها و یک زبان محاوره‌ای روزمره است. پیچ‌ها از ملزومات صنعتی ضروری در زندگی روزمره هستند: پیچ های بسیار کوچکی که در دوربین ها، عینک ها، ساعت ها، لوازم الکترونیکی و … استفاده می‌شوند.

پیچ‌های خودکار

به طور کلی به دندانه‌های نوک تیز، درشت و پیچ‌های چوب سخت و همچنین آلیاژ آلومینیوم و پلاستیک اشاره دارد.

پیچ انبساط

این نوع پیچ در یک طرف دارای رزوه بوده و طرف دیگر آن بصورت مخروطی است. بر روی این نوع پیچ شیارهایی وجود دارد که باعث ایجاد اصطکاک و در نتیجه ثابت ماندن پیچ در جسم می‌شود.

شرکت اهوراپیچ با تولید و ارائه انواع پیچ و مهره آماده همکاری با صنایع مختلف است. برای استعلام قیمت پیچ و مهره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.